0%
اخبار و مقالات

اطلاعاتی در مورد تغذیه خاویار

خواص خاویار

خاویار یک ماده غذایی پر انرژی است که طعم و بویی بسیار خوشایند دارد. به طور عمده پروتئین موجود در خاویار متشکل از اسیدهای آمینه آرزین، هیستامین، ایزولوسین، لیزین و میتونین است. چربی موجود در خاویار نیز به دو دسته عمده تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از«۲۵ درصد کلسترول» و«۷۵ درصد لستین».

مصرف خاویار از ابتلا به بیماری افسردگی و بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری می‌کند، چرا که در خاویار غلظت اسیدهای چرب از نوع امگا۳ بسیار بالاست. بعلاوه خاویار غنی از ترکیبی به نام "Ctacosand" است که نوعی الکل چرب با زنجیره بلند است و در بدن به اسیدهای چرب تبدیل می‌شود. این اسیدهای چرب به دست آمده در سنتز میلین (پوشش سلول عصبی) نقش بسزایی ایفا می‌کند. به همین دلیل مصرف خاویار در سلامت سلول‌های عصبی بسیار مؤثر است. در کشورهایی که ماهی و خاویار در عادات غذایی مردم جایگاه ویژه‌ای دارد، میزان ابتلا به افسردگی بسیار کمتر از دیگر کشورهاست. وجود اسیدهای چرب «امگا۳» درخاویار مانع از افزایش کلسترول خون و به دنبال آن باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. بعلاوه مصرف خاویار در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های آرتریت رومائید (التهاب مفاصل)، بیماری‌های دستگاه گوارش و بعضی از انواع سرطان بسیار مؤثر است. خاویار از نظر عنصر آهن نیز غنی است و به همین دلیل آن در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن نیز توصیه می‌شود

 

ارزش تغذیه ای و درمانی خاویار

خاویار خود به تنهایی لوکس ترین صبحانه جهان محسوب می شود. بسیاری از طرفداران خاویار , آن را به شکل خام یا همراه با زرده تخم مرغ پیاز خرد شده مصرف می کنند. از آن می توان به عنوان چاشنی غذا,جداگانه و یا مخلوط با دیگر غذا ها استفاده کرد.بعضی علاقه مندان خاویار,آن را سرد و با یک قاشق کوچک و بدون نان میل می کنند. برخی بوی تند آن و طعم شورش را بسیار دوست دارند,هرچند طعم و بوی خاویار ممکن است برای بسیاری به هیچ وجه خوشایند نباشد. به علت تاثیراتی که روی طعم آن ایجاد می شود,نباید آن را در ظروف نقره سرو کرد و نیز نباید به آن ادویه افزود. میزان مصرف معمول آن 15 تا30 گرم معادل یکی دو قاشق غذاخوری برای هر فرد است. خاویار سرشار از ویتامین ها, املاح معدنی , پروتئین و چربی است. مصرف آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری های التهاب مفاصل , دستگاه گوارش و سرطان بسیار موثر است.